Som dlžník čo mám robiť (sociálna poisťovňa)?

Zákony a judikatúra
admin
Administrátor fóra
Príspevky: 1048
Dátum registrácie: Sobota, 13. Mája 2017, 11:11

Som dlžník čo mám robiť (sociálna poisťovňa)?

Príspevok od užívateľa admin » Sobota, 8. Júla 2017, 16:59

Ak odvádzateľ poistného zistí, že mu vznikol dlh voči Sociálnej poisťovni je v jeho záujme, aby situáciu riešil. Predíde tak narastaniu dlhu pre penále za každý deň omeškania platby, ale aj problémom spojeným s neskorším vymáhaním dlhu napríklad pri exekúcii. Ako treba postupovať?
http://www.socpoist.sk/som-dlznik-/56998s

Zdroj: www.socpoist.sk

admin
Administrátor fóra
Príspevky: 1048
Dátum registrácie: Sobota, 13. Mája 2017, 11:11

Re: Som dlžník čo mám robiť (sociálna poisťovňa)?

Príspevok od užívateľa admin » Sobota, 8. Júla 2017, 17:01

Od 1. januára 2005, v súvislosti s účinnosťou zákona č. 721/2004 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, bol inštitút odpustenia povinnosti zaplatiť penále alebo zníženia penále zrušený. Uvedenou zmenou zákona Sociálna poisťovňa už nemá možnosť odpustiť penále viažuce sa na neuhradené poistné za obdobie po 1. januári 2005.
Sociálna poisťovňa môže odpustiť penále viažuce sa na poistné a príspevky, ktoré neboli odvedené včas alebo boli odvedené v nižšej sume len za obdobie do 31. decembra 2004.

Zdroj: www.socpoist.sk

admin
Administrátor fóra
Príspevky: 1048
Dátum registrácie: Sobota, 13. Mája 2017, 11:11

Re: Som dlžník čo mám robiť (sociálna poisťovňa)?

Príspevok od užívateľa admin » Sobota, 24. Marca 2018, 16:26

...Dlžníkom, ktorí zaplatili dlžné poistné, sa povinnosti voči Sociálnej poisťovni nekončia. Okrem doplatenia poistného musia následne uhradiť aj penále. V praxi sa často stáva, že dlžníci si to neuvedomujú a po doručení rozhodnutia o penále kontaktujú Sociálnu poisťovňu s tým, že podlžnosti si už vyrovnali.

https://biznisklub.sk/socialna-poistovn ... aj-penale/

admin
Administrátor fóra
Príspevky: 1048
Dátum registrácie: Sobota, 13. Mája 2017, 11:11

Re: Som dlžník čo mám robiť (sociálna poisťovňa)?

Príspevok od užívateľa admin » Nedeľa, 22. Apríla 2018, 10:30

Elektronické služby Sociálnej Poisťovne:

-Vymáhanie pohľadávok

-Žiadosť o vydanie potvrdenia o nedoplatkoch na sociálnom poistení

https://eformulare.socpoist.sk/home

admin
Administrátor fóra
Príspevky: 1048
Dátum registrácie: Sobota, 13. Mája 2017, 11:11

Re: Som dlžník čo mám robiť (sociálna poisťovňa)?

Príspevok od užívateľa admin » Sobota, 5. Mája 2018, 09:32

Sociálna poisťovňa upozorňuje osoby, ktoré požiadali o oddlženie prostredníctvom vyhlásenia konkurzu (tzv. osobný bankrot), že ani po oddlžení súdom pohľadávky nezanikajú, a z toho dôvodu nie sú tieto osoby vymazané zo zoznamu dlžníkov Sociálnej poisťovne.

https://biznisklub.sk/socialna-poistovn ... -dlznikov/

admin
Administrátor fóra
Príspevky: 1048
Dátum registrácie: Sobota, 13. Mája 2017, 11:11

Re: Som dlžník čo mám robiť (sociálna poisťovňa)?

Príspevok od užívateľa admin » Piatok, 28. Septembra 2018, 19:23

...Sociálna poisťovňa vymáha od dlžníkov dlžné poistné, penále, pokuty a preplatky na dávkach tromi hlavnými spôsobmi: v tzv. správnom konaní, prostredníctvom mandátnej správy alebo exekútora, avšak vždy až po tom, ako im je doručené rozhodnutie o povinnosti uhradiť príslušnú pohľadávku, voči ktorému sa môžu do 15 dní odvolať. Dlžník svoje záväzky uhrádza vždy na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici...

Sociálna poisťovňa môže od 1. 7. 2017 dlh fyzickej osoby vymáhať:

-prikázaním pohľadávky z účtu v banke
-zrážkami zo mzdy
-zrážkami z dávok vyplácaných Sociálnou poisťovňou

Sociálna poisťovňa môže od 1. 7. 2017 dlh právnickej osoby vymáhať:

-prikázaním pohľadávky z účtu v banke

https://www.socpoist.sk/vymahanie-pohladavok/64642s

admin
Administrátor fóra
Príspevky: 1048
Dátum registrácie: Sobota, 13. Mája 2017, 11:11

Re: Som dlžník čo mám robiť (sociálna poisťovňa)?

Príspevok od užívateľa admin » Nedeľa, 8. Septembra 2019, 12:57

Zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov

Novely

https://www.socpoist.sk/zakon-o-socialn ... pisov/697s

Plné znenie zákona

https://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461

admin
Administrátor fóra
Príspevky: 1048
Dátum registrácie: Sobota, 13. Mája 2017, 11:11

Re: Som dlžník čo mám robiť (sociálna poisťovňa)?

Príspevok od užívateľa admin » Pondelok, 4. Mája 2020, 19:05

Odložiť zaplatenia odvodov

Dňa 6. apríla 2020 nadobudla účinnosť novela zákona o sociálnom poistení (zákon č. 68/2020 Z. z., § 293ew zákona o sociálnom poistení), ktorá umožňuje zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) odklad splatnosti poistného na sociálne poistenie.

Odklad splatnosti poistného sa týka zamestnávateľov a SZČO, ktorým v dôsledku mimoriadnej situácie poklesol čistý obrat alebo príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 % a viac.

Zdroj: www.socpoist.sk

admin
Administrátor fóra
Príspevky: 1048
Dátum registrácie: Sobota, 13. Mája 2017, 11:11

Re: Som dlžník čo mám robiť (sociálna poisťovňa)?

Príspevok od užívateľa admin » Sobota, 19. Decembra 2020, 10:03

Poistenec si nárok na dávku v nezamestnanosti uplatňuje:

-v pobočke Sociálnej poisťovne na tlačive Žiadosť o dávku v nezamestnanosti alebo
-na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny ako súčasť žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ak úrad práce, sociálnych vecí a rodiny poistenca nezaradí do evidencie uchádzačov o zamestnanie, na žiadosť o dávku v nezamestnanosti sa neprihliada.
Upozorňujeme, že

Žiadosť o dávku v nezamestnanosti netreba v Sociálnej poisťovni podávať, ak si poistenec nárok na dávku v nezamestnanosti uplatnil ako súčasť žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny,
ak sa nárok na dávku v nezamestnanosti uplatní v pobočke Sociálnej poisťovne na tlačive Žiadosť o dávku v nezamestnanosti, je nevyhnutné uviesť dátum zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Zdroj: www.socpoist.sk

admin
Administrátor fóra
Príspevky: 1048
Dátum registrácie: Sobota, 13. Mája 2017, 11:11

Re: Som dlžník čo mám robiť (sociálna poisťovňa)?

Príspevok od užívateľa admin » Sobota, 16. Januára 2021, 10:40

Zákon o sociálnom poistení 461/2003 Z. z.

Osobitný spôsob vymáhania pohľadávok
§ 224


(1)
Exekučný titul podľa § 225b je za podmienok ustanovených týmto zákonom vykonateľný podľa osobitného predpisu.81)
(2)
Ak účastník konania nesplní v určenej lehote dobrovoľne povinnosť uloženú právoplatným rozhodnutím o povinnosti vrátiť dávku alebo jej časť vyplatenú neprávom alebo vo vyššej sume, ako mu patrila, Sociálna poisťovňa uskutoční vymáhanie pohľadávky zrážkami z dávky. Vymáhanie pohľadávky zrážkami z dávky možno uskutočniť len z dávky toho istého druhu sociálneho poistenia, z ktorého vznikla povinnosť vrátiť dávku.
(3)
Ak účastník konania nesplní v určenej lehote dobrovoľne povinnosť uloženú právoplatným rozhodnutím o povinnosti vrátiť príplatok za štátnu službu k dôchodku, príspevok účastníkom národného boja za oslobodenie a vdovám a vdovcom po týchto osobách, príspevok športovému reprezentantovi alebo ich časť vyplatenú neprávom alebo vo vyššej sume, ako mu patrila, Sociálna poisťovňa uskutoční vymáhanie pohľadávky zrážkami z dôchodkovej dávky.
(4)
Sociálna poisťovňa je povinná oznámiť začatie vymáhania pohľadávky zrážkami z dávky podľa odsekov 2 a 3 účastníkovi konania, ktorého sa toto vymáhanie týka.
(5)
Pri vymáhaní pohľadávky zrážkami z dávky podľa odsekov 2 a 3 sa zrážka môže vykonať najviac v rozsahu sumy, ktorú možno postihnúť exekúciou podľa osobitného predpisu.81)
§ 225
Dohoda o zrážkach z dávky sa môže uzatvoriť iba na pohľadávky na výživnom a na príspevku na výživu, a to najviac do sumy, ktorú možno postihnúť exekúciou podľa osobitného predpisu.81)

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný