Exekucia na spoluvlastnikovi

Exekúcie.
Eliska
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Pondelok, 2. Septembra 2019, 12:22

Exekucia na spoluvlastnikovi

Príspevok od užívateľa Eliska » Streda, 30. Októbra 2019, 15:43

Dobry den, chcela by som sa spytat na postup pri rieseni nasho problemu. Ja a dalsi 4 surodenci sme vlastnikmi domu. Jeden z nas ma na seba pisane exekucie. Dom sme zdedili po mame. Ja a dalsi traja surodenci chceme dom predat. Surodenec, ktory ma na seba exekucie dom predat nechce a nereaguje na nas. Poslali sme mu uz par listov s upovedomenim, aby nas bud vyplatil z domu alebo aby suhlasil s predajom domu. Ako sa da tato situacia riesit? Da sa dom predat aj bez toho aby zadlzeny surodenec suhlasil s predajom? Dakujem

admin
Administrátor fóra
Príspevky: 1041
Dátum registrácie: Sobota, 13. Mája 2017, 11:11

Re: Exekucia na spoluvlastnikovi

Príspevok od užívateľa admin » Piatok, 1. Novembra 2019, 14:37

Dobry den,

Zial nie je mozne predat vlastnícky podiel k nehnutelnosti bez súhlasu majitela podielu. V tomto prípade máte dve moznosti:

1) Môžete počkať na vyhlásenie konkurzu na majetok dlžníka a kedže mate ako spoluvlastník predkupné právo mozete podiel dlzníka kupit. Potom mozete celu nehnutelnost predat.

2)Alebo mozete poziadať súd o vysporiadanie a zrusenie podielového spoluvlastníctva.
V zmysle §142 ods. 1 Občianskeho zákonníka: „Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vysporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov“.

Ak mate dalsie otázky kludne nám opat napiste.

S pozdravom

Admin

Eliska
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Pondelok, 2. Septembra 2019, 12:22

Re: Exekucia na spoluvlastnikovi

Príspevok od užívateľa Eliska » Piatok, 1. Novembra 2019, 16:13

Dakujem za skoru odpoved.. Moze sa oslovit exekutor a dat navrh na drazbu a urychlit tym cely proces ak chceme odkupit zadlzeny podiel a nasledne dom predat, k tomu nieje potrebny suhlas zadlzeneho surodenca ktory ma exekuciu? Je to velmi zdlhavy proces? Dakujem

admin
Administrátor fóra
Príspevky: 1041
Dátum registrácie: Sobota, 13. Mája 2017, 11:11

Re: Exekucia na spoluvlastnikovi

Príspevok od užívateľa admin » Sobota, 2. Novembra 2019, 11:08

Dobry den,

Kedze nemate pohladavku u dlznika z vasej strany nie je mozne dražbu iniciovať/urýchliť. Odporucam informovat sa u exekútora o stave exekúcie este pred vypísaním drazby. Súhlas dlžníka v prípade dražby nie je potrebný.

§ 166

Predaj spoluvlastníckeho podielu
(1) Na exekúciu predajom spoluvlastníckeho podielu na hnuteľnej veci alebo na nehnuteľnosti sa použijú ustanovenia o exekúcii predajom hnuteľných vecí a nehnuteľností. O vykonaní exekúcie upovedomí exekútor ostatných spoluvlastníkov.

(2) Spoluvlastník hnuteľnej veci alebo nehnuteľnej veci, ktorá je v podielovom spoluvlastníctve, môže zabrániť predaju veci, ak najneskôr do začiatku dražby zloží u exekútora v hotovosti alebo šekom na účet exekútora sumu vo výške podielu, ktorý sa má vydražiť. Ak jeden zo spoluvlastníkov zloží túto sumu na účet exekútora, považuje sa za vydražiteľa podielu; ak uvedenú sumu zloží na účet exekútora viac spoluvlastníkov, zužuje sa okruh dražiteľov podielu iba na spoluvlastníkov. Ďalej exekútor postupuje podľa ustanovení o dražbe.

3) Nadobudnutie spoluvlastníckeho podielu podlieha schváleniu súdom.

Vase predkupné právo je mozne prihlásiť už aj pri dražbe začatej najnejskôr pri zložení zábezpeky.

S pozdravom

Admin

admin
Administrátor fóra
Príspevky: 1041
Dátum registrácie: Sobota, 13. Mája 2017, 11:11

Re: Exekucia na spoluvlastnikovi

Príspevok od užívateľa admin » Nedeľa, 28. Novembra 2021, 10:34

I. Švajdova

Dobry den chcem sa spytat ohladne spoluvlastnickeho podielu.Pred 20 rokmi sme kupili uz teraz s exmanzelom starsi dom.Po rozvode sme ostali vlastnikmi obaja on vsak bez mojho vedomia svoju cast akoze predal romom,ktory tam robia problemy ale neprepisal ciastku vzal peniaze a odisiel do ciech /a stale je vlastnikom / kde sa nachadza aj teraz neviem jeho adresu.Narobil si dlhy a ma na jeho casti domu aj exekucie .Problem je v tom ze ja svoju cast chcem darovat mestu kde je dom postaveny alebo sa proste vzdat domu nakolko nechcem byt spoluvlastnikom.Da sa to neakou zmluvou ?Musim ho upovedomit o tom aj ked neviem kde byva?Prosim o radu ak ma niekto skusenosti,Dakujem

Zdroj: Facebook

admin
Administrátor fóra
Príspevky: 1041
Dátum registrácie: Sobota, 13. Mája 2017, 11:11

Re: Exekucia na spoluvlastnikovi

Príspevok od užívateľa admin » Nedeľa, 28. Novembra 2021, 10:35

Snivam Byvam

Ak ex predal dom a Neposlal VAM pisomne o tom list s ponukou na predkupne pravo, predaj sa da napadnut ako neplatny. Romovia mozu predaj tiez napadnut ako neplatny nakolko ex neurobil prepis. Otazkou je, ci maju daky dokaz o kupe. Ak ano, zo strany ex ide o podvod voci romom. Na upratanie treba pravnika. A nie je to na tyzden. Tretou otazkou je, ci mesto chce takuto nevysporiadanu nehnutelnost. Co sa tyka exekucii, exekutor Vam by mal dat moznost legalne odkupit exovu cast predkupnym pravom a takymto odkupenim sa viete stat vlastnickou celeho s potom s domom robit co chcete.

Zdroj: Facebook

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný